A vasárnapi vihar 26 településen több mint 3500 ingatlanban okozott kárt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hétfő hajnali összesítése szerint - közölte a szervezet vezetője.
A mezőgazdasági növényekben és az erdőkben is hatalmas károkat okozott a vihar. Az első felmérés szerint negyvenmilliósra becsülik a Nyírségi Erdészeti (Nyírerdő) Zrt. területén a vasárnapi vihar okozta károk összegét - közölte Kaknics Lajos, a cég vezérigazgatója. A legnagyobb pusztítás a Nyíregyháza mellett elterülő Sóstói-parkerdőben volt, valamint a baktalórántházi és a hajdúhadházi erdészetekben - mondta a társaság vezetője.
A településeken sok háziállat elpusztult, főként tyúkok, kacsák és libák, a mezőgazdasági ültetvényekből pedig csak a növények szára maradt meg, a leveleket leverte a jég. Hasonló a helyzet a gyümölcsösökben is, ahol a termés 80-90 százaléka ment tönkre.
Az előzetes gyorsfelmérés szerint Tiszavasváritól Beregsurányig, húsz kilométeres szélességű sávban pusztított a vihar, amely sok helyen teljesen tönkretette a mezőgazdasági ültetvényeket. Az eddigi adatok alapján mintegy 37 ezer hektáros területet ért kár, amelyen minden növény károsodott, 60 százalékban vagy teljesen. Kukoricából 11 500 hektárt vert el a jég, a gabonaterületekből 9000 hektárt, a gyümölcsösökből 5800 hektárt, napraforgóból 5000 hektárt. Ezek a számok még nem véglegesek, a pontos felmérés eredménye a hét végéig lesz meg.
A vihar az áramellátásban is kárt tett, a kidőlt fák leszakították a vezetékeket és sok helyen zárlatot okoztak. Ezek helyreállítása folyamatban van. Bajnai Gordon miniszterelnök elrendelte, hogy a katasztrófavédelem és az önkormányzati tárca tegye meg a szükséges intézkedéseket a károsultak megsegítésére.
Egyre gyakoribbak a tornádószerű viharok. 2006. augusztus 20-án is hasonló tragédia történt, annyi különbséggel, hogy akkor emberáldozatot is követelt a hirtelen jött „égi áldás”. Tenni nem tudunk ellene, csak annyit, hogy figyeljük az előrejelzéseket, és megpróbálunk biztonságos helyre húzódni.