A balatoni panorámának elengedhetetlen kellékei a hullámok közt libegő, hófehér vitorlások. A nyári sportok egyik legelegánsabbika és legnépszerűbbike a vitorlázás. Igazi társasági sport. Míg a szárazföldön az egyesület- vagy a klubbtagok várnak az asztalhoz egy kis sztorizgatásra, addig a vízen a balatoni szélviharok által összekovácsolt csapat élőben éli át a szoros helyzeteket.
A Balaton Közép-Európa legnagyobb tava így közel s távol a legalkalmasabb színtere a legkülönfélébb vízi sportok űzésének versenyeinek. A borsos vételi és bérleti árak mellett vajon mi vonzza e vízi sportág lelkes művelőit? A száguldás, a társaság, vagy mindkettő? A versenyek után meginterjúvolt résztvevők gyakran számolnak be a szabadság különleges érzéséről, melyet nehéz mással helyettesíteni. A különlegesen nagy légtér, a hullámok, a szél és a napsütés, az egymásra utaltság, a harc a hullámokkal, mindez együtt különleges élményt nyújt, amelynek utána egész életedben rabja leszel.
A vitorlázásnak két ága van: a versenyvitorlázás és a túravitorlázás. Ez utóbbi a hobby-hajósok jellemzője. Egy körút a tó partjainál, mely során élvezhetjük kilátást, a hullámokat, de unatkozni sem fogunk, hiszen a hajó kezelése mindig igényli a figyelmet.
Az előbbit viszont a profik művelik. Rengeteg verseny van országszerte, amelyen megnézhetjük a bizonyítani vágyó résztvevőket. Az évente megrendezett Kékszalag Nemzetközi Vitorlás Versenyen, amely világviszonylatban is rangos helyet foglal el a versenyek sorában, és ahol sok európai és tengerentúli ország is képviselteti magát, tapasztalt bajnokok és szerencsét próbáló amatőrök is részt vehetnek. Vitorlás-versenyeket rendeznek még a Fertő-tavon, a Mályi-tavon, a Tisza-tavon és sok más helyen is.
Ha kedvet kapunk a hajókázáshoz, beiratkozhatunk mi vagy csemeténk is egy vitorlás táborba, ahol mini hajócskákban sajátíthatják el a vitorlázás alapjait.