Nyáron örök probléma, hogy kertünk zöld gyeptengerét megóvjuk az erős napsugárzástól, hogy mindig szép, dús maradjon. Ehhez viszonylag sok munkára és ráfordításra van szükség.
Szép gyepet fenntartani nem olcsó dolog! Most pár hasznos tipp segítségünkre lehet-e probléma megelőzésében. Első fontos lépés a rendszeres fűnyírás. Ollóval, kézi vagy motoros fűnyíró-géppel nyírhatjuk a gyepet, de a szerszám éles legyen, hogy elvágja, és ne szecskázza fel a fűszálakat. A gyepet minden héten nyírni kell úgy, hogy a fűszálak 4-5 cm hosszúak legyenek. A kaszálék nem maradhat a gyepen, azt vagy a gép szedi fel, vagy magunk gereblyézzük össze. A maradékot kiválóan hasznosíthatjuk komposztként.
Az aszályosra hajlamos klímánkon a rendszeres és bőséges öntözés is elengedhetetlen követelménye a szép pázsitnak. Lehetőleg este öntözzünk, mert nappal a sugarak túl erősek és a fű könnyebben kiég, illetve a párolgás is gyorsabb, így kevesebb víz szívódik fel.
A rendszeresen nyírt gyep igen sok tápanyagot veszít, ezért már tavasszal, feltétlenül szükség van a trágyázására. Erre kiválóan alkalmas lehet az előbb említett komposzt, vagy az istállótrágya, zöldtrágya. Ha ezeket nem tudjuk beszerezni, használhatunk műtrágyát is, de ne feledjük, hogy a jól trágyázott gyepet gyakrabban kell nyírni, visszaszorítva ezzel a gazok fejlődését. Ezek ugyanis megsínylik a fűnyírást, így később maguktól eltűnnek.
Nincs olyan gyep, amelyben ne jelennének meg a gyomnövények. Ezek közül a legagresszívebbek a tarack, a moha, a gyermekláncfű, a széles levelű útifű, újabban pedig a madársóska. Keskeny pengéjű gyomásóval vagy vegyszerrel szabadulhatunk meg tőlük.
Ha gyepünk már régi, akkor sincs veszve a helyzet, a legfontosabb a levegőztetés, erre most már kiváló kézi és motoros gépek állnak rendelkezésre, amelyek meglazítják az öntözés és a taposás következtében megülepedett talajt.
Aki követi a hasznos tanácsokat, az hamarosan gyönyörködhet a szép pázsitjában.