Mi árnyékolhatja be rég várt tengerparti nyaralásunkat jobban, mint egy olyan állat megjelenése a vízben, melynek pillanatnyi érintése is fájdalmat okoz? Nem, nem egy halfajtáról van szó, hanem a medúzáról.
A medúzák áttetsző, kocsonyaszerű élőlények, melyek az óceánokat, tengereket népesítik be. Rendszertani besorolás szerint a csalánozók altörzsébe, medúzafélék osztályába tartozó szabadon úszó, szövetekkel rendelkező lények.
Méretük 5-10 mm-től több tíz centig is terjedhet. Színük lehet sárgásbarna, vagy teljesen áttetsző. Medúzák táplálékául a halak ikrái is szolgálnak. Az elszaporodásuk a tengeri élővilág megváltozásával járhat, mivel egyes halfajok akár ki is halhatnak miattuk. Vannak olyan medúzafajok is, melyek a halászok munkáját is akadályozzák, mert elriasztják a halakat, a hálókat pedig szétszakítják.
Csalánozók lévén karjaik végén apró csalánsejtek találhatóak, amelyek allergiás reakciót okozhatnak bőrfelülettel érintkezve. A védekezésre és élelemszerzésre használható csalánsejtek kis tokokra hasonlítanak, amik érintkezéskor kipattannak. Ezzel egy időben kicsapódnak a kis szigonnyal végződő fonalkák, amelyek apró sérüléseket okoznak, és méregtartalmukat az áldozatba fecskendezik. A csípések következtében a bőr megduzzad, kivörösödik, égő és viszkető érzéssel jár. A csípések az elején még veszélytelennek is tűnhetnek, de később görccsel és nagy fájdalmakkal is járhatnak. Hatására a vérnyomás hirtelen megemelkedik, akár agyvérzést is okozhat.
Mit tehetünk, ha már megcsípett?
A medúzacsípést tengervízzel kell öblögetni, majd hideg vizes borogatással enyhíthetjük a fájdalmat, a látható csalánsejteket pedig csipesszel kell kiszedni. A csípés után nem ajánlatos napra menni, vagy vissza a vízbe, inkább forduljunk orvoshoz.
A medúzák a világ összes tengerében előfordulnak, így ha tengerpartra utazunk nyaralni, számolnunk kell a medúzacsípés lehetőségével. Ráadásul minden évben egyre nő a medúzacsípések száma. Medúzainváziókról is beszámoltak, és mindennek a tengervíz hőmérsékletének emelkedése lehet az oka.