Mi folyik itt?
2009-06-27 23:25:00

Nemrég járókelőket kérdeztek meg, hogy mi jut eszükbe az éghajlatváltozás kapcsán. Sokan említették az elsivatagosodást, az évszakok összemosódását, az egyre szélsőségesebb időjárást, de csak néhányuk említette például az sivatagivá váló klíma kapcsán az ivóvíz mennyiségének csökkenését, vagy pedig a növekvő halálozást. Ezek alapján úgy tűnik, hogy a magyar emberek fejében ezek a dolgok még nem tudatosultak.

2009-et írunk. Napjainkban egyre csak növekszik az üvegházhatású gázok kibocsátása, ami mostanra az átlaghőmérséklet kb. 0,6 fokos növekedését okozta. De ez az érték regionálisan eltéréseket mutat. Kutatások szerint 2100-ra a nyári átlaghőmérséklet növekedése akár 1,5-2 fokos is lehet, viszont a téli és őszi hónapokban csak kisebb mértékű változás várható.

A hőmérsékletváltozás azért is okoz komoly gondot, mivel így Földünk vízháztartása, a felszíni és felszín alatti vizek mennyisége is csökken. Az éves csapadék jelenleg közel 25 százalékkal kevesebb, mint a XX. század elején.

A klímaváltozás eredményeként hazánkban további felmelegedés várható, ezen belül is a nyári hőmérséklet kiemelkedő növekedésére, valamint a csapadék csökkenésére lehet számítani. Ugyanakkor gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási jelenségek, mint aszály, hirtelen lezúduló nagy erejű csapadék, vagy a fagyhullámok.

A szélsőségessé váló csapadékeloszlás az árvíz, a belvíz, a sárlavinák, valamint az aszály növekvő veszélyét rejti magában. Becslések szerint csak 1998 és 2002 között ár- és belvízvédekezésre, valamint helyreállításra több mint 65 milliárd forint ment el a költségvetésből.

A szélsőséges időjárási események (pl. gyakori hőhullámok, frontok) növelik az egészségügyi kockázatokat a lakosság körében: gyakoribbá válhat a hőguta, idő előtti elhalálozás, az UV sugárzás okozta rosszindulatú daganatos megbetegedések, a fokozódó pollenterhelés okozta allergiás megbetegedések.

Hazánk lakosságának 65 százaléka városokban él, ahol a környezeti és energiaproblémák (légköri szennyezőanyag-kibocsátás, ivóvízhasználat, zöld területek hiánya, fokozott energiafogyasztás) hatványozottan jelentkeznek. Határozott lépéseket kell tenni ezen területek levegőjének fokozott védelme, a víz- és energiatakarékosság, valamint az alternatív energiatermelés terén.

Áldás a víz!

A víz hatalmas és kemény szelleme, ha tisztelettel bánunk vele, megmutatja lágy, gondoskodó tiszta alakját is. A víz már évezredek óta szimbolizálja a tisztaságot,

Mennyi az esélye egy halálos kimenetelű villámcsapásnak?

Statisztikai adatok szerint, mely a népesség egészére levetített villámbaleseteket veszi alapul ennek esélye 1:28 000. Ez az érték azonban jó néhány egyéb tényezőtől is függ.

A világ új 7 természeti csodája

A világ hét épített csodája bizonyára mindenki számára ismertek. Kevésbé ismertek azonban a természeti csodák, következnek tehát ezek.

Mit jelent az eső intenzitása?

Amikor a levegő feláramlik, a magassággal egyre alacsonyabb a hőmérséklet, a melegebb légrétegben még gáznemű nedvesség láthatóvá válik, kicsapódik, felhő képződik.

Egyedülálló medencénk

A Kárpát-(Pannon)medencét északról és keletről a Kárpátok hegyvonulata, délről a Dinári hegység, míg nyugatról a Déli- és Keleti-Alpok határolják.

Napimádjunk helyesen

A nyár a napozás, a strandolás, a strandon lebarnulás, majd a nyaralás végeztével az azzal való dicsekvés ideje. De napozni csakis helyesen szabad,
- - : - - - - : - -
- - : - - - - : - -
Hirdetés:
Hirdetés:
Ajánlott oldalak