A fenti cím nem a csapadékos évszakokra utal. Olyan környezeti változások miatt kialakult szituációkra, amelyek szinte költői kép jellegük miatt igen látványosak. Ilyen többek között az esőjelzés a növényvilág lelkes tagjainál. Az eső olyan reakciókat vált ki a növényekből, amelyet teljes bizonyossággal akár könnyezésnek is nevezhetünk. Egészen pontosan, ezt nem az eső, hanem annak előjelzése teszi velük.
Egyesek „megsiratják” a csapadék érkezését. A könnyezőpálma pár órával az időjárás változása előtt jelzi az eső közeledtét, de ilyen nyárfa, fűzfa és az éger is. Hosszabb távú csapadékjelentés érdekében pedig a vadgesztenyét, és a juharokat érdemes megfigyelni, mivel ez utóbbi növénycsoport megfigyelések szerint 3-4 nappal az eső eleredte előtt elkezd már könnyezni. A könnyezésnek élettani okai vannak, amelyek a vízfelvétellel és a levegő páratartalmának megváltozásával vannak szoros összefüggésben.
A növények a tápanyagokat vízben oldva veszik föl, emiatt egész testükben szinte folyamatos a vízforgalom. A párologtatás a gázcserenyílásokon keresztül történik. Ez hűti is a növényt, továbbá elősegíti az összefüggő vízoszlop mozgását, ami a gyökértől a száron keresztül a levelekig tart és a tápanyagokat is szállítja.