Akiknek nem adatik meg, hogy ezt a gyönyörű évszakot tengerparton, pálmafák vagy legalább a hazai strandok hűsében töltse, könnyen nemkívánatossá válik a nagy hőség. Hiszen harminc fok felett autóban ülni, vagy pihenni, sőt dolgozni falak közé zárva meglehetősen nehéz, hacsak nincs segítségünkre egy klímaberendezés. Érdemes azonban alaposan meggondolni, mikor és hogyan használjuk.
Passzív léghűtés
A legnagyszerűbb, amit ebben az ügyben tehetünk, hogy megvizsgáljuk, milyen természet adta lehetőségek állnak rendelkezésünkre lakásunk megfelelő klímájának beállítására. Passzív technikákkal próbáljuk meg minimálisra csökkenteni a házba jutó forróságot, hogy azután a lehető legkevesebb meleget kelljen áram segítségével kihajtani. Érdemes például a kertes házak lakóinak végiggondolni, hová - déli, délnyugati oldalra -, mennyi és milyen fát ültessünk. Ezzel rögtön versenyhelyzetbe kerül a világítás és a klíma.
Próbáljuk megtalálni a középutat, amikor a fény már bejut, a forróság még kinn marad. A meleg jelentős részben az ablakokon keresztül tör be hívatlan vendégként lakásunkba, így már a megfelelő sötétítő függöny vagy redőny is nagy segítség, de hatékonyabb megoldás, ha ponyvatetővel, vagy dekoratívabb előtetővel, esetleg ablakbevonattal már kívül megfogjuk a fényt.
Fehér tető
A speciálisan fehérített tetők a napfény körülbelül 70%-át visszaverik, kísérletek azt mutatják, hogy a nyári légkondicionálás költségéből akár 40 %-ot is megtakaríthatunk ezzel a módszerrel. Cserépből, fémből és kőből készült tetőinknél próbálkozhatunk meg ezzel a megoldással, bár hozzá kell tenni, hogy a beruházási költség rendkívül magas, és mire megtérül lehet, hogy esedékes az újrafestés.
Olcsó klíma
A legolcsóbb egy éjszakai huzat néhány ablak kinyitásával, de ez egyúttal nem mindig a legpraktikusabb. Szellőzők alkalmazása szerencsésebb lehet, amelyek – feltéve, hogy kinn hidegebb van – kifújják a fülledt benti levegőt, és kellemesebbre cserélik. Ugyancsak olcsóbb a légkondicionálóknál a párologtató hűtők üzemeltetése, amelyben a száraz levegőt hideg vízköpenyen bocsátják keresztül, ami a levegő hőmérséklete mellett a nedvességtartalmát is kellemesebbé teszi.