A bőr húzódik, fáj, éget. Érintésre érzékeny, még a ruha súrlódása is olyan érzést kelt, mintha tompa tűpárnát nyomnának bőrünkhöz. Ingerli a víz, a nap pedig egyre inkább perzseli. Ha ezekkel a kellemetlen hatásokat érezzük napozás közben/alatt/után, akkor jobb, ha szembenézünk a ténnyel: leégtünk.
A leégés veszélye leginkább azokat fenyegeti, akik alábecsülik a nap erejét, vagy egyszerűen nem tartanak be bizonyos előírásokat.
Leégéskor testünk és a leégett bőr reakciója hasonló, mintha leforráztuk, vagy megperzseltük volna magunkat. A lezajló folyamat szinte ugyanaz mindkét esetben. A hő fizikai károsító hatása következtében a bőr felsőbb rétegeinek megnő a vérellátás, hogy elvezesse a felesleges hőt, majd prosztaglandin szabadul fel. Kialakul a fájdalomérzet, amely figyelmeztet a bekövetkező károsodásra, majd a szövetek közé folyadék csapódik ki, így válik láthatóvá a gyulladás három fő ismérve (fájdalom, duzzanat, bőrpír).
A leégés mechanizmusa
A napfény kémiai reakciókat indít el a bőrben, amely során egy bizonyos melanin nevű védő pigment szabadul fel. A test ezzel az anyaggal próbálja ellensúlyozni vagy elkerülni az égést.
A melanin kiválasztásától bőrünk barnulni kezd. Ez az optikai tulajdonsága már fokozottan alkalmas az UV-A és B sugarak elleni védekezésre, azonban csupán ez az anyag nem véd meg a leégéstől. Ennek oka a napjainkra elvékonyult ózonréteg, aminek hatására Földünket, és vele együtt minket is magasabb szintű károsító sugárzás ér. A megnövekedett UV-A és B sugárzás roncsoló hatásával szemben a bőrünk egymagában már nem bír versenyre kelni. Szerencsés kivételnek számítanak a védikus, a negrid és indián rasszok emberei, akiknek bőre lényegesen több melanint tartalmaz, ezért erősebben verik vissza a napfény káros hatású sugarait.
Leégés után
Ha már megtörtént a baj, akkor rengeteg módszert találhatunk a tünetek könnyebbé és elviselhetőbbé téltelére.
Mindenki másra esküszik és mindenkinek más és más szer váltja ki a várt hatást. Ez függ a bőrtípustól, illetve a leégés mértékétől (akár másodfokú égéi sérülést is szerezhetünk egy napozás során!!) is.
Íme néhány ötlet a fájdalom és bőrpír enyhítésére:
- Gyógyszertárakban több szert is kaphatunk a tünetek enyhítésére és a bőr gyógyulásának gyorsítására.
- Próbálkozhatunk „természetes” módszerekkel is, amelyeknek hitelességéről csak a használat során bizonyosodhatunk meg. Pl.: öblítsük le a leégett bőrt tejjel.
- Az is segíthet, ha éjszakára cukor és tojásfehérje keverékével borogatjuk, majd reggel vízzel lemossuk.
- Mások a tejföl vagy a natúrjoghurt-pakolásra esküsznek, melyet szintén egész éjszaka a leégett felületen kell hagyni, reggel pedig vízzel gondosan leöblíteni.
Ha netán mégsem akarnánk semmilyen gyógyszerhez vagy házi praktikához folyamodni, akkor sem kell félni, ugyanis a hatások 3-4 napon belül már csökkennek, vagy el is múlnak, és kellemes barnaság veheti át a pirosság helyét. A gond csupán az, hogy fokozatossággal és gyakori, rövidebb ideig tartó napozással, szenvedés nélkül szintúgy el lehet érni ugyanezt a hatást. Tanácsos volna inkább azt az utat választani, mert kevésbé káros bőrünkre és egészségünkre!