Fekete folt úszik a tengeren. Nyomában elpusztult sósvízi állatok, madarak. Mi ez? Igen, ez a jelenség ismét az ember műve… ez az olajszennyezés, mely nagy problémát jelent, mert hihetetlen károkat képes okozni a tengereken, minden formában. A szennyezés lezárja a víz felszínét, és veszélyezteti az élővilágot.
Az okok
Az olajszennyeződésnek rengeteg oka van. Egyik ilyen ok a tartályok tisztítása a tengereken, amelyet a törvények is tiltanak. Hiába vannak tudatában a következményekkel, a tankhajók az olajtartályokat a tengereken tisztítják, és a szennyezett vizet beleeresztik a vízbe.
A hajóközlekedés következtében létrejövő olajszennyeződéseknek, csupán kb. 30 százaléka adódik véletlen balesetekből, a megmaradt 70 százalék, sajnos szándékosan és törvényellenesen történik.
Nagy gondot okoznak az ellenőrzés nélküli olajkitörések is. Az olajfúrások során hatalmas mennyiségű olaj szabadul ki a fúrólyuknál, melyet nagyon nehéz korlátok közé szorítani.
A szennyezés okai közé tartoznak még a tankhajók balesetei is. A megrázó olajszennyeződéseket kétségtelenül ezek a katasztrófák eredményezik. Az ilyen esetek kártalanítási munkálatai több millióba is kerülhetnek, mert a vízbe kerülő olaj gyorsan szétterül, és egy vékony, filmszerű réteg keletkezik a felszínen. Ez gátolja a légzést, elzárja fényt, és az rátapad élőlényekre.
Nem csupán a tengerben élő állatok, de a madarak is veszélybe kerülhetnek, mivel ha a leszállnak a vízre, az olaj rájuk tapad, és nem tudnak kiszabadulni, ezáltal odavesznek. Sajnos általában azok a madarak is elpusztulnak, amelyek csak kicsit lettek olajosok, mivel ők megpróbálják magukat megtisztítani a szennyeződéstől, de így még jobban megmérgezik saját magukat.
Még nincs megoldás
Az olaj tökéletes eltüntetése még mindig megoldásra vár. A tengerek tisztítása nagyban függ az időjárási viszonyoktól és a víz hőmérsékletétől egyaránt. A háborgó tenger segíthet, de akár hátráltathatja is a tisztítást, mivel ilyenkor felhabosítja az olaj-víz réteget. Nyugodt tenger esetén kisebb hajók által vontatott úszó gátakkal terelik össze az olajfoltokat, majd szivattyúval eltávolítják a víz felszínéről. A maradék olajat pedig repülőgépekről permetezve apró cseppekre bontják. Ezek az eljárások azonban sajnos nem tudják tökéletesen megszüntetni az olajszennyezést.