A köztudatban kétféle család létezik: olyan, aki megtapasztalta már a villámlás következtében az otthoni elektromos eszközök tönkremenetelét, és olyan, aki csak ezek után fogja – ha nem alkalmaz valamilyen védelmi megoldást.
Az érzékeny elektronikai eszközök – számítógépek, televíziók, házimozik, hifik, internetes kapcsolatok – a villámlás okozta túlfeszültség hatására ugyanis tönkremehetnek. A hazai háztartások 53 százaléka tapasztalt már áramellátási problémát, amiknek harmadrészét villámcsapásból eredő túlfeszültség okozta. Azt azonban csak kevesen, a lakosság kétharmada tudja, hogy más villámvédelmi megoldás is létezik a villámhárítón kívül.
Benjamin Franklin óta, aki egy papírsárkány segítségével fedezte fel a villámhárítót, mára sokat fejlődött a technika ilyen irányban is, bár sok otthon máig villámhárító nélkül áll. A védelem gyakran kimerül annyiban, hogy zivataros időben kihúzzák az antennavezetéket a TV-készülékből, a bejövő telefon-fővezetéket az alközpontból, minden készülék villásdugóját a konnektorból, esetleg főkapcsolóval megszakítják a házba érkező elektromos betápláló-vezetéket. Erre azonban nem mindig van mód, hiszen nem vagyunk állandóan otthon a vihar készültekor, illetve egyéb praktikus okokból sem célszerű minden külső kapcsolatot megszakítani.
Ez a macera elkerülhető a belső villámvédelem, és a többlépcsős túlfeszültség-védelem kiépítésével. A hálózatot első lépcsőben az erősáramú csatlakozószekrényben elhelyezett szikraközökkel védik a több száz, vagy ezer voltot meghaladó túlfeszültségektől. A villámcsapás másodlagos hatásaként létrejövő elektromágneses erőtér által keltett indukció, valamint elektrosztatikus feltöltődésből származó túláramok energiája még mindig nagyon nagy, ezért a második lépcsőben a védendő eszközök elé a hálózati betáplálás, valamint a jelvezető kábelek készülékbe csatlakozása közé elhelyezett varisztoros túláramvédőkkel, a harmadik zónában pedig feszültségkorlátozó zener diódás, szupresszor diódás, finom túlfeszültség-védő biztosítókkal védenek minden egyes érzékeny elektronikai szerkezetet.
A megbízhatóan működő túlfeszültség-védelem kialakításához még egy kis lakásban sem elegendő annyi, hogy egy szupermarketben megvásárolható, egyszerű túláram-korlátozó adaptert a konnektorba dugunk. Érdemes szakcéghez fordulni, hogy szükséges-e speciális védelmet terveztetni, telepíttetni, s amennyiben igen, akkor milyet. Munkaeszközeink, pótolhatatlan adataink, értékes szórakoztató- elektronikai berendezéseink hathatós megóvása megkívánja ezt a lépést, még ha néha igen jelentős kiadással is jár.