Bemutatták a valaha készült legkisebb napelemet, amely folyadékban szétoszlatva bármilyen felületre felvihető. Eddigi ismereteink alapján 11 Volt feszültséget sikerült előállítani a sorba kapcsolt napelemekkel, amelyek mérete egy rizsszem negyedét teszi ki - mondta Xiaimei Jiang, a Dél-floridai Egyetem munkatársa, a fejlesztés és kutatás vezetője.
A picike napelemek legnagyobb előnye, hogy folyadékban vannak szétoszlatva, ezért kialakítható olyan „szórópisztoly” is, amellyel a felhordott anyag méretét és rétegvastagságát szabályozni lehet. A napelemekkel tehát akár mobiltelefonok, különböző érzékelők, vagy más kisebb méretű elektronikus készülékek is működtethetőek lesznek a jövőben.
A kutatók évtizedek óta keresik az ehhez hasonló, rugalmasabban felhasználható anyagokat a Nap energiájának hasznosítására, a hagyományos napelemekben ugyanis törékeny szilíciumréteg van, mint például az oly régóta ismert napelemes számológépben, aminek általában a bal felső részén volt négy darab négyzet, azok a bizonyos napelemek. A miniatűr új cellát azonban olyan szerves polimerből készítették, amelynek elektromos tulajdonságai megegyeznek a szilíciuméval, ráadásul bármilyen formájú felületre felvihető.
Jiang és munkatársai a Journal of Renewable and Sustainable Energy című szaklapban közölték tanulmányukat, amelyet reményeink szerint hamarosan szabadalmaztatnak is, hogy minél jobban kihasználhassuk a Nap adta ingyenes energiákat, ezzel is óvva a környezetet.